Köszöntő


KÖSZÖNTŐ



Ismét eltelt egy év... rengeteg változás, örömet adó élmény, esemény részesei lehettünk ez alatt az idő alatt!



A korábbi években projekt munkánk központi „állomása” Győr és környéke volt.

Foglalkoztunk a várossal, ahol élünk, ahol sportolunk, ahol élmény a kultúra, és „bebarangoltunk” néhány tájegységet, így a Kisalföld, a Szigetköz, a Rábaköz és a Hanság természeti, népi, valamint kulturális értékekben gazdag területeit. Tettük ezt azért, hogy ízelítőt kapjunk városunk, szűkebb és tágabb környezetünk „csodáiból”.

„Minden változik, csak a VÁLTOZÁS az, ami ÁLLANDÓ!” – vallják sokan. Ezzel a gondolattal nemcsak egyetértünk, hanem éljük is mindennapjainkban.

Az újra meg újra ismétlődő csoda, az ÉVSZAKOK VÁLTOZÁSA sok művészt, köztük költőt, zeneszerzőt, festőt megihletett már.

„Itt van az ősz, itt van újra...” kezdi versét Petőfi Sándor. Ez a versben elmondott, személyes vallomás képszerűen jeleníti meg az őszt, és amikor halljuk, vagy olvassuk mi is szinte ott ülünk a dombtetőn a költővel és a „szelíd nap sugara” simogatja arcunkat.

Vivaldi a Négy évszak című zeneművében a hangokon, dallamokon keresztül mutatja be az évszakok változásának csodálatos körforgását.

Festmények, szobrok, tánc- és zeneművek, híresebbnél híresebb alkotók várják, hogy segítségetekre legyenek egy közös kalandban, amely a Változások – az évszakok „arcai” a művészetek tükrében... címet kapta.

Az idei évben tehát a folyton változó évszakok „arcait” vizsgáljuk és segítségül a művészetek kiapadhatatlan forrását hívjuk.

Ismerkedjünk meg híres művekkel, művészekkel és közben érezzük a nyári nap kalászérlelő melegét, az őszi gyümölcsök zamatát, a téli hótakaró alvásra csábító puhaságát, az újraéledő tavaszi erdők, mezők illatát, patakok csobogását, az élet csodáját!


Erre a közös kalandra hívjuk, várjuk csapataitokat!


A vetélkedő, melynek keretében számot adhattok felkészültségetekről, beszámolhattok élményeitekről,
2016. november 23-án, 14.00 órai kezdettel kerül megrendezésre a Fogyatékosok Napközi Otthonában
(9023 Győr, Török István u. 1.).



Jó felkészülést, tartalmas és vidám kalandozást és művelődést kívánok!



Üdvözlettel:

Dezső Zsuzsanna

Fogyatékosok Napközi Otthona

vezető

2014. november 26., szerda

Zenével varázsolt mosolyt a sérült fiatalok arcára Fekete Dávid

A Fogyatékosok Napközi Otthona 2014. november 19-én rendezte meg a 2012-ben kezdődött programsorozat harmadik elemeként „A város, ahol élmény a kultúra...” Győri Kultúrtörténeti Vetélkedőt.

A korábbi években megismerkedhettünk Győr helytörténeti, sporttörténeti értékeivel, most a kultúráé volt a főszerep.

A vetélkedőn sérültekkel foglalkozó szociális és oktatási intézmények csapatai vettek részt.

A program külön érdekessége volt egy online felület létrehozása, mely a csapatok felkészítését segítette, bevezetve őket a számítógép-használat és az internet világába. A blog a versenyhez szükséges hasznos információkat, képi anyagokat és az előfeladatokat tartalmazta.

A feladatok összeállításánál nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy bemutassuk Győr kulturális életének sokszínűségét, hangsúlyozva városunk művészeti értékeit.

Ez úton is szeretnénk megköszönni Fekete Dávid énekesnek, hogy személyes jelenlétével emelte a rendezvény színvonalát, és közvetlenségével, a zene nyelvén keresztül mosolyt varázsolt fiataljaink arcára.




2014. november 7., péntek

Győr arcai - Sztárokkal a turistákért

Győr város önkormányzata 2010-ben országos kampányba kezdett, hogy a hazai turistákat Győrbe csábítsa. A kampány – „Találkozzunk Győrben 2010-ben!” – fiatalos lendülettel és jól ismert arcokkal vágott neki az utazni vágyók meghódításának.

A megyeszékhelyen számos fejlesztés történt az utóbbi időben, felpezsdült az egyetemi élet és a beruházások a mai napig nem álltak le. Kulturális programok terén is jól áll Győr, elég a Négy Évszak fesztivál idei programtervezetét végigfutni, vagy azt megemlíteni, hogy hazánk műemlékekben második leggazdagabb vidéki városa.
Borkai Zsolt polgármester szerint a kezdeményezés pozitív volt, a kampányt olyanok népszerűsítették, akikre büszke lehet a város.

A Nyugat kapuját olyan sztárok ajánlják, akik szívvel-lélekkel kötődnek a városhoz: Polyák Lilla színész, musicalénekes, Pálinger Katalin válogatott kézilabdázó, Vincze Ottó futballista és Fekete Dávid énekes, a Megasztár tehetségkutató műsor felfedezettje. Közösen szerepelnek a Győrről készült prospektusokon, óriásplakátokon, hirdetéseken.

Polyák Lilla kedvenc helye a Duna és a Rába partja, Pálinger Kataliné a sportcsarnok. Mindegyiküket főként gyermekkori emlékeik kötik erősen a városhoz. Vincze Ottó játszótértúrákra szokott menni a kisfiával, Fekete Dávid pedig fellépésein, interjúin mindig elmondja, hogy győri. Eddig is népszerűsítette a várost, ezért vágyott is a szerepre, amit hivatalos megbízatása jelent.





2014. november 4., kedd

Előfeladat #5

A cikkben öt rövidebb történetet, legendát találtok, mindegyik valahogyan Győrhöz kapcsolódik.
Olvassátok el ezeket a történeteket figyelmesen, hogy rögzüljön bennetek a tartalma. Nem kell szó szerint megtanulni!

A vetélkedőn lesz egy olyan feladat, ahol ezeket a történeteket saját szavaitokkal, pár mondatban kell majd feleleveníteni.

Jó munkát!



A vaskakas története

Győr ismert szimbólumát, a vaskakast a törökök a város elfoglalásakor, 1594-ben állították széljelzőként a Dunakapu térre. A megszálló seregek vezetője hitt abban, hogy a vár bevehetetlen és büszkén azt jósolta: Győr akkor lesz ismét keresztény kézen, ha a vaskakas elkezd kukorékolni, és az alatta lévő félhold teliholddá változik.
Négy évvel később aztán, amikor a vár visszavételére vonuló magyar sereg elérte a Fejérvári Kaput, egy bátor huszár felmászott a vaskakashoz, és az éj leple alatt ott várakozott egészen napfelkeltéig. A hajnali derengésben akkor trombitájával utánozta a kakaskukorékolást, és mivel a felkelő nap sugaraiban a félhold teliholdként pompázott, a törökök azt hitték, hogy a jóslat beteljesedett, istenük a magyarok pártjára állt. A nagy pánikban felrobbantották a lőporos hordókat, megpecsételve ezzel a csata sorsát.



Kisfaludy Károly szobra

A Bécsi kapu téren magasodik a Győr közelében, Téten született író bronzszobra, melyhez több legenda is fűződik. Ha szemügyre vesszük Kisfaludy alakját, kezében jegyzetlapokat és pennát pillanthatunk meg. Mivel Győrt iskolavárosnak is nevezhetjük számos jóhírű közoktatási intézménye miatt, sok szorgos diák rója reggelente a belvárosi utcákat iskolába menet. Kisfaludy kevéssel nyolc óra előtt jól körülnéz a téren, és felírja az elkésők nevét. Papírján külön feljegyzést vezet a téren tilosban parkoló autókról is, amit a szomszédos utcában található irodába el is juttat nyomban. Halála után tehát még számos városi feladattal van megbízva a neves magyar költő, drámaíró.



Jedlik Ányos és a fröccs

Talán kevesen tudják, de a magyar találmányok sorát tovább gazdagítja egy sokhelyütt közkedvelt ital, a fröccs, melynek feltalálója a győri bencés szerzetes, tanár és fizikus. Korábban az ásványvíz számos kolostor szerzeteseinek közkedvelt itala volt, amit sokszor nagy távolságokra kellett szállítani. Az akkori útviszonyok mellett, amik mellett mai kátyús útjaink is elbújhattak volna, a sok hepehupa miatt kirázódott a szénsav a vízből. Ennek orvoslására Jedlik feltalálta a szódavizet, amit már csak egy lépés választott el a közkedvelt fröccstől, melynek tiszteletére Győrben évente Fröccsfesztivált rendeznek.



Szent László-herma

Lovagkirályunkat, Szent Lászlót Nagyváradon helyezték végső nyugalomra, koponyacsontjának darabjait egy sodronyzománc díszítésű arany-ezüst ereklyetartóba, hermába helyezték. Miután a nagyváradi püspököt Győr egyházi elöljárójává választották, ő hozta magával ajándékul. A szent király ereklyéjének tisztelete az 1763-as földrengés után terjedt el. A hívek ugyanis Szent Lászlóhoz folyamodtak, hogy a földrengés veszedelmétől mentse meg Győrt. Nem is érte súlyosabb kár a várost, ezért 1763. június 27-én Zichy Ferenc püspök hálaadó ünnepséget rendezett, majd ettől kezdve elrendelte, hogy minden évben körmenetben hordozzák körül az ereklyét a belvárosban.



A Vastuskós ház

Nevét a sarkához erősített, szöge
csekkel kivert vastuskóról kapta. 1833-ban Zittrisch Mátyás fűszerkereskedő vette meg, és üzleti cégérnek egy vaslemezekkel bevont fatörzset állított a ház sarkához a bécsi „Stock im Eisen” mintájára. A hagyomány szerint a vándorló kézműves-inasok itt tartózkodásuk tanúsítványaként egy-egy szöget ütöttek a tuskóba.






2014. november 3., hétfő

Előfeladat #4


A cikkben lejjebb 8 komolyzenei művet találtok.


Hallgassátok meg őket! Próbáljátok úgy hallgatni, hogy később fel tudjátok ismerni, hogy melyik zenét halljátok.

A vetélkedőn ezek közül válogatva, néhányból részletet fogtok hallani, majd egy listából kell kiválasztanotok, hogy melyik művet hallottátok.


Jó szórakozást!


1) Charpentier - Te deum


2) Pachelbel - Canon in D major


3) Vivaldi - Tél


4) Vivaldi - Tavasz


5) Ravel - Bolero


6) Mozart - Kis éji zene


7) Csajkovszkij - Hattyúk tava


8) Carl Orff - Carmina Burana



2014. október 30., csütörtök

Előfeladat #3

Ebben a cikkben egy zenei videót találtok, Fekete Dávid - Járok egy úton címmel. Talán ismeritek is ezt a dalt.
Az lesz a feladatotok, hogy megismerkedjetek a videoklippel, nézzétek meg alaposan, figyeljétek meg, hogy miről szól, mi történik benne, milyen helyszíneken játszódik, milyen embereket, karaktereket láttok, milyen ruhákat hordanak, stb.
A vetélkedőn is le fogjuk vetíteni ezt a klipet, és kérdésekre kell majd válaszolnotok vele kapcsolatban, olyasmikre, mint a fentebbi szempontok.

Jó szórakozást!




Hmmm, jeeee

Járok egy úton, amitől nem félek,
Az élet tartogat még sok rejtelmet.
Tudom, hogy vár még rám ez az új élet,
Ébren tart, s elvarázsol, míg élek.

Bízz benne, érezd át, hogy az álom vár, (álom vár)
Ez a város elvarázsol, s téged vár.
Tudom, hogy vár még rám ez az új élet, (új élet vár)
Ébren tart, s elvarázsol, míg élek.

Nem kell, hogy féljek, mert az otthon vár, (otthon vár)
Itt élek, ahol a folyók összeérnek.
Ez a szédítő élmény téged is vár,
Gyere, énekeld a dalt, és ne félj, (ne félj) hogy mi vár rád.
Gyere hát...

Hajt az élet, itthon élek, nem kell más, (nem kell más)
Kimondom szívemből, hogy Győr a hazám.
Járok egy úton, amitől nem félek, (nem félek már)
Az élet tartogat még sok rejtelmet.

Nem kell, hogy féljek, mert az otthon vár, (otthon vár)
Én itt élek, ahol a folyók összeérnek.
Ez a szédítő élmény téged is vár,
Gyere, énekeld a dalt, és ne félj. (ne félj)

(Nem kell, hogy féljek), az otthon vár, (otthon vár)
Én itt élek, ahol a folyók összeérnek.
Ez a szédítő élmény téged is vár,
Gyere, énekeld a dalt, és ne félj, (ne félj) hogy mi vár rád,
Gyere hát

Nem kell, hogy féljek, mert az otthon vár, (otthon vár)
Én itt élek, ahol a folyók összeérnek.
Ez a szédítő élmény téged is vár,
Gyere, énekeld a dalt, és ne félj. (ne félj)
(Nem kell, hogy féljek, mert az otthon vár, otthon vár)
Én itt élek, ahol a folyók összeérnek. (folyók összeérnek)
Ez a szédítő élmény téged is vár, (téged is vár)
Gyere, énekeld a dalt, és ne félj, hogy mi vár rád,
Gyere hát


2014. október 28., kedd

XIV. Győri Könyvszalon

A kultúra, az információ, a zene helye – ez a Könyvszalon!



Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Kulturális Osztály és a Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár és Közösségi Tér 14. alkalommal szervezi meg a Győri Könyvszalont, a vidék legnagyobb könyves rendezvényét, mely az elmúlt 13 év alatt a város emblematikus rendezvényévé vált.

A színház épületében felállított standokon 48 kiadó, illetve intézmény lesz jelen.
Több helyszínen, több mint 100 különböző program – könyvbemutató, koncert, színházi előadás, játszóház, konferencia – várja az érdeklődőket.
A színház mellett a Kisfaludy Könyvtár, a József Attila Művelődési Ház, a Rómer Terem és a VOKE Arany János Művelődési Háza is helyet ad könyves programoknak.

A tavalyi kezdeményezést követve a rendezvény egy plusz 0. nappal is kiegészül: Radnóti Miklós és kora címmel állítottak össze programsorozatot, melynek során rendhagyó irodalomórákkal és irodalmi estekkel emlékezünk meg a XX. század irodalmának jeles képviselőiről.

A korábbi évekhez hasonlóan, a Könyvszalon most is estig tartó rendezvényekkel várja a közönséget. A győri színház nagyszínpadán mindhárom este egy-egy koncerttel készülnek.




Az ír tánc királynő előadása a pop király zenéjére

Catherine Gallagher, Ír Sztepptánc Nemzeti Bajnok és géppuskalábú táncosai bemutatják vadonatúj produkciójukat!

Michael Jackson – ALIVE

Az előadás a pop királyának életműve előtti tisztelgés, amelyet a társulat az Ír sztepp táncon keresztül fejez ki. A fergeteges produkció Magyarország különböző pontjain is bemutatásra kerül, így a fővároson kívül élő rajongóknak is elérhetővé válik az előadás. A turné keretein belül csak idén közel 20 városban lesz látható a show.

A Michael Jackson ALIVE produkció nagyszabású, izgalmas és újszerű, amely életben tartja a pop-király kultuszát az Ír sztepptánc varázslatos mozgásvilágán keresztül. A műsor minden koreográfiája egy-egy Michael Jackson klasszikusra készült, új oldaláról bemutatva a halhatatlan énekes dalait.


A Queen of the Dance produkció után Catherine Gallaghert egész Európa úgy ismeri, mint az ír sztepp királynőt. Ehhez a dinamikus és pezsgő személyiséghez párosul Michael Jackson, a popkirály időtálló stílusa. A Michael Jackson ALIVE produkció nagyszabású, izgalmas és újszerű, amely életben tartja a popkirály kultuszát az ír sztepp tánc varázslatos mozgásvilágán keresztül. A műsor minden koreográfiája egy-egy Michael Jackson klasszikusra készült, új oldaláról bemutatva a halhatatlan énekes dalait.

Catherine, akárcsak Michael, maximalista és az alkotás művészetét helyezi mindenek fölé. Michael Bush, a pop-király ruhatervezője azt nyilatkozta, hogy a tánc mindig elsődleges volt Jackson számára, a ruha csak azután következett. Catherine hasonló értékrenddel irányítja a társulat munkáját. A fellépő ruhákat maga tervezi, az anyagokat a legjobb szalonokból szerzi be, mindvégig szem előtt tartva, hogy a kosztümnek a koreográfiát kell kiszolgálnia.

A show maga a pop-király emléke előtt tiszteleg. Az önmagában is lebilincselő táncot a professzionális látvány- és hangtechnika teszi feledhetetlenné. A tánc és a zene mellett fontos szerepet kap a film, hiszen a színpadi LED-falon a megszokott grafikus és animált anyagokon túl kisfilmeket is láthatnak majd a nézők.

Catherine saját társulata, a Catherine Gallagher’s Irish Dance Company egy védjegy a minőségre és a profizmusra. Mind a társulat, mind a szervezői csapat többéves komoly tapasztalattal rendelkezik a show-business terén.
"A teltházas fellépéseink és az évek alatt elért szakmai sikereink lehetővé teszik azt, hogy új dimenzióba emeljük az európai táncos show-műsorokat, és egy olyan extravagáns produkciót mutassunk be, mint az ALIVE. Az elmúlt években több mint 100 városban léptünk fel közel 120 000 néző előtt."
A fergeteges produkció Magyarország különböző pontjain is bemutatásra kerül, így a fővároson kívül élő rajongóknak is elérhetővé válik az előadás.


Premier előadás:
2014. november 8. Győr, Bartók Béla Megyei Művelődési Központ

Előfeladat #2

Ide kattintva egy keresztrejtvényt találtok!


Fejtsétek meg a sorokat, és a megoldást is írjátok be a végére.
Ezzel a feladattal 13+2 pontot szerezhettek a csapatotoknak.


Jó munkát!


2014. október 27., hétfő

25 éves jubileum és családi nap a Fogyatékosok Napközi Otthonában

2014. szeptember 19-én, pénteken ünnepeltük a Fogyatékosok Napközi Otthona fennállásának 25. évfordulóját, majd ezt követően családi napot is tartottunk. A délelőtt során közös rétessütésre invitáltuk fiataljainkat, mely Ili néni, Judit néni és Marika néni mesteri munkája, hozzáértése nélkül nem valósulhatott volna meg. Tisztelettel köszönjük ezúton is!


13 órai kezdettel az évfordulót ünneplő vendégeket, fiatalokat, szülőket, kollégákat, segítőinket Páternoszter Piroska, a GYMJV Polgármesteri Hivatal Humánpolitikai Főosztályának vezetője, Szabóné Vörös Ágnes, a Népjóléti Osztály vezetője és Panker Mihály, az EESZI igazgatója köszöntötte.


A baráti hangulatú megemlékezés során emléklapok és jutalmak is átadásra kerültek, valamint Borkai Zsolt polgármester Szigethy Attila Ezüst Emlékérmet adományozott a Fogyatékosok Napközi Otthona fennállásának 25. évfordulója alkalmából.


A megnyitón felléptek a Fogyatékosok Napközi Otthona, valamint a Fogyatékosok Átmeneti Gondozóháza fiataljai.


Műsorukkal a szeretet, a barátság gondolata mellett felhívták a figyelmet az elfogadás, megértés fontosságára, hiszen „...ahány ember, annyi féle titokzatos világ... mindannyian mások vagyunk, bár egyben-másban hasonlítunk... még jó, hogy van néhány közös dalunk...”.


Két órakor kezdetét vette a közös családi program, feladatokkal, jókedvvel, nevetéssel, zenével, melyért András bácsit és Ica nénit illeti köszönet.


A nap fénypontja a finomabbnál finomabb sütemények, rétesek mellett a hatalmas születésnapi torta volt, melyet a tűzijáték még ünnepibbé varázsolt.




2014. október 17., péntek

Előfeladat #1

Ide kattintva egy feladatlapot találtok!

Ez egy előfeladat, mellyel értékes pontokat szerezhettek a csapatotoknak.
Töltsétek ki az űrlapot, majd küldjétek el!


Sok sikert, és jó munkát!



Mobilis Interaktív Kiállítási Központ

Győr egyik legújabb oktatási-turisztikai attrakciója, a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ Európában is egyedülálló, tematikus tudományos játszóház. A Széchenyi István Egyetem mögött kerekedő épület, ami a Wankel-motor dugattyújára emlékeztet, már önmagában is izgalmas látnivaló, de érdemes a formán túl is megismerkedni a Felfedezések Házával.

A Mobilis elsődlegesen a járművekre és a közlekedésre, tágabb értelemben pedig a mozgásra, a mobilitásra koncentrál úgy, hogy testközelbe hozza a természet- és műszaki tudományokat és azoknak érdekes oldalát tárja izgalmasan elénk.

Egy olyan inspiráló, különleges intézménybe léphetünk be, amely gondolkodásra ösztönöz, felébreszti a kíváncsiságot és a kreativitást. Kipróbálhatjuk, mekkora hely van egy Forma 1-es versenyautóban, tesztelhetjük reflexeinket a közlekedési lámpáknál, de akár saját személyre szabott műszerfalat is tervezhetünk. Az ember kíváncsisága eszközről eszközre nő, így 2-3 órás egyéni, csoportos és családi kikapcsolódás garantált a központban.
74 interaktív játék, látványos és szórakoztató kísérleti bemutatók, rendhagyó természettudományos órák várják a látogatókat 0-100 éves korig.



„Amit hallunk, azt elfelejtjük, amit látunk,
arra emlékezünk, de amit csinálunk, azt meg is értjük.”
(Régi kínai mondás)

A győri Mobilis Interaktív Kiállítási Központ is a fenti hitvallást vallja: kézzelfogható, kipróbálható játékokon, szórakoztató és látványos kísérleti bemutatókon, élmény dús foglalkozásokon át hozza közelebb a természet- és műszaki tudományokat látogatóihoz.

Győrben, a járműgyártás magyar fővárosában 2012 márciusában megnyílt központ az autó központi témáján keresztül mutatja be a természettudományos összefüggéseket, a műszaki technológiákat és karrierlehetőségeket azzal a nem titkolt céllal, hogy a jövőben egyre több fiatal válassza a természettudományos vagy műszaki életpályákat.




A magyar kultúra napja

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.

Kölcsey Ferenc: Himnusz kézirata, 1823

Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.

Az emléknapon országszerte számos kulturális és művészeti rendezvényt tartanak. E naphoz kapcsolódva adják át a magyar kultúrával, továbbá – 1993 óta – az oktatással, pedagógiai munkával kapcsolatos díjakat:
·         Bibliotéka Emlékérem díj
·         Brunszvik Teréz-díj
·         Csokonai Vitéz Mihály-díj
·         Csokonai Vitéz Mihály – közösségi díj
·         Éltes Mátyás-díj
·         Karácsony Sándor-díj
·         Kiss Árpád-díj
·         Márai Sándor-díj
·         Németh László-díj
·         Szent-Györgyi Albert-díj
·         A Kultúra Támogatásáért cím
·         A Kultúra Pártfogója cím


2014. október 16., csütörtök

Győri Filharmonikus Zenekar

A Győri Filharmonikus Zenekar jogelődjét, a győri Ének- és Zeneegyletet 1862-ben a világhírű győri születésű karmester, Richter János édesapja Richter Antal alapította.

Városi zenekarrá 1894-ben vált az együttes. 1968 mérföldkő a zenekar életében, ebben az esztendőben alakult át az eddig félhivatásos művészeti intézmény professzionális koncertzenekarrá. Jelentős szerepet tölt be a város és a régió zenei és kulturális életében. Hazai és nemzetközi koncertsikerek mellett az elmúlt néhány évben több mint 15 lemezfelvétel is jelzi a Győri Filharmonikus Zenekar rangját. Felléptek Európa szinte valamennyi országában, valamint Marokkóban, Kínában, Dél-Koreában és Tajvanon.

Az évtizedek során híres magyar és külföldi dirigensek álltak a zenekar élén. Angelo Epfrikian, Lamberto Gardelli, Arvid Jansons, Kobayashi Ken-Ichiro, Kocsis Zoltán, Ludovit Rajter, Yuri Simonov, Gilbert Varga, Carlo Zecchi.

A szólisták hosszú sorában olvasható Alexandru Agache, Baráti Kristóf, Bogányi Gergely, Boldoczki Gábor, Jörg Demus, Fischer Annie, Gertler Endre, Ida Haendel, Jandó Jenő, Kocsis Zoltán, Komlósi Ildikó, Lukács Gyöngyi, Aga Mikolai, Jevgenyij Nyesztyerenko, Pauk György, Perényi Miklós, Ránki Dezső, Ruha István, Szabadi Vilmos, Várdai István, Wiedemann Bernadett.

A Győri Filharmonikus Zenekar gazdag repertoárján nemcsak klasszikus művek, hanem kortárs magyar szerzők kompozíciói is szerepelnek, beleértve számos világpremiert. A zenekar 2009 tavaszán a legendás olasz filmzeneszerző-karmesterrel, az Oscar-díjas Ennio Morricone-val nagysikerű távol-keleti és európai turnén vett részt.

A Győri Filharmonikus Zenekar igazgatója 2008. július óta Fűke Géza.

A Győri Filharmonikus Zenekar művészeti vezetője Berkes Kálmán, Liszt-díjas klarinétművész, karmester.



2014. október 15., szerda

Színház Győrben

Az első győri kőszínházat 1789-ben építtette fel Reinpacher József kávés a mai Radó-szigeten.
1811-ben megalakul az első magyar színtársulat.
Az új színház építését 1973-ban kezdték el és 1978. november 2-án avatták fel. Először Kisfaludy Károly nevét viselte, majd 1992. január 1-jétől az intézmény felvette a Győri Nemzeti Színház nevet. Igazgatója 2011 óta Forgács Péter.
Az épület déli és északi homlokzatát Victor Vasarely egyenként 55 x 10 méteres non figuratív, op-art alkotásai díszítik. A színházban Szász Endre porcelánra festett nagyméretű képei láthatók, melyek Hollóházán készültek.
A Győri Nemzeti Színház az előadások széles skálájával várja a közönséget, és egyben otthont ad a nemzetközileg elismert Győri Balettnak is.
Olyan neves színészek léptek itt színpadra többek között, mint Déryné Széppataki Róza, Laborfalvi Róza, Blaha Lujza, Jászai Mari, Egressy Gábor, Paulay Ede vagy Beregi Oszkár.


A Győri Balett hazánk legfiatalabb balettegyüttese, a Kisfaludy Színház önálló tagozata. Az együttest az Állami Balett Intézetben 1979-ben végzett balettnövendékek és a Maurice Béjart brüsszeli együtteséből visszatért Markó Iván alapította.
A társulat fennállásának első évtizedében döntően Markó Iván táncszínházi műveit (egyfelvonásosokat és egész estés kompozíciókat) mutatta be. Markó Iván szuggesztív előadói és együttesvezetői személyisége, Gombár Judit díszlet- és jelmezterveinek lenyűgöző hatása, s a táncosok rendkívül átélt előadásmódja révén az együttes rajongók táborát vonzotta Magyarországon, és turnéival nagy sikereket ért el világszerte.
Markó Iván távozásával, 1990-ben a Győri Balett első korszaka lezárult. Az irányítást ekkor az alapítók közül választott Kiss János vette át, Markó művei pedig – saját kívánságára – lekerültek a repertoárról.



2014. október 14., kedd

Győr, a kultúra városa

2010-ben a négy éve tartó, tudatos munkának köszönhetően Győr nyerte el a Kultúra Magyar Városa címet. A város rendezvényei és fesztiváljai tömegeket mozgatnak meg, és a belföldi turisták emelkedő száma mellett, egyik-másik immár nemzetközi szinten is öregbíti Győr jó hírnevét.



A kulturális életet a Négy Évszak Fesztivál rendezvényei fogják össze, melyek a színvonalas szórakoztatásra, minden generáció megszólítására törekednek. A Győrkőcfesztivál több tízezer gyermeket vonz július első hétvégéjén belföldről és külföldről egyaránt, a nyárnyitó és nyárzáró koncertek a könnyűzene legnépszerűbb hazai és nemzetközi előadóit vonultatják fel, míg a Bornapokon, Bor, Borlovag és Gasztronómiai Fesztiválon hazánk legjobb pincészeteinek nedűi vonzzák a város impozáns főterére, a Széchenyi térre az embereket.



Győr rendelkezik olyan kiemelkedő kulturális attrakciókkal, egyesületekkel, zenekarral, melyek nemzetközi szinten is megismertetik a várost. A Győri Balett, a Győri Filharmonikus Zenekar, a Győri Nemzeti Színház társulata, vagy a Vaskakas Bábszínház előadásai kiemelt támogatásnak örvendenek nemcsak a város életében. A múzeumok a nagy sikerű időszakos kiállítások mellett Kovács Margit, Borsos Miklós gyűjteményeket is rejtenek, de egyedülállónak számít a kályhagyűjtemény, valamint az ország első Gyermekmúzeuma is.



Minden évszakban érdemes lapozgatni a kulturális programok listáját, hiszen a Győri Tavaszi Fesztivál, a Nemzetközi Ütős Fesztivál, a hazánkban kuriózumnak számító Barokk Esküvő, az őszi napokra időzített Magyar Hagyományok Fesztiválja vagy az adventi időszak meghittségével fűszerezett Téli Fesztivál mind arra csábítanak, hogy kimozduljunk otthonunkból, és részt vegyünk a kisalföldi megyeszékhely pezsgő kulturális életében. Győrben a szakrális rendezvények, a kegytárgyak tisztelete is fontos szerepet játszik, hiszen a győri Bazilika Szent László király hermája mellett a Könnyező Szűzanya képének is helyet ad.



A városban mindenki megtalálja a kedvére való kikapcsolódást, hiszen Győr a kulturális élet területén is a Találkozások, a kulturális Találkozások városa.